Kaçırmamanız Gereken 12 Büyük Web Tasarım Trendi
Kaçırmamanız Gereken 12 Büyük Web Tasarım Trendi

Bir web sitesi oluştururken, ziyaretçilerinizi etkilemek için bir kapsam elde edersiniz. İnternet birçok bilgi ile doludur ve web siteniz izleyicileri çekmek için farklı olmalıdır. En önemlisi, içeriğinizi kullanabilmeleri için onları meşgul etmelisiniz.

Sektörünüz ne olursa olsun, temel web tasarım ilkelerine uymalısınız. Hikayenizi güzel, kullanıcı dostu yapmanız ve hikayenizi anlatmak için gereken tüm uygun ayrıntıları birleştirmeniz gerekir. Her şeyin ötesinde, web tasarım prosedürünüz cesaret verici olmalıdır.

Bu nedenle her yıl web sitesi tasarım trendlerini inceliyoruz. 2022, bazı şaşırtıcı web tasarım trendlerini de beraberinde getirdi. Yeni çözümler, özgünlük, duyarlı tasarım ve estetik uç noktalar için bir yıl.

2022 İçin En Popüler Web Tasarım Trendleri

2022'de web sitenizi inanılmaz derecede farklı kılabilecek aşağıdaki web tasarım trendlerine göz atmanın zamanı geldi!

1. Tasarım Bileşenleri Olarak Videolar

Videolar, web sitesi tasarımında her zaman her yerde bulunur. Web sitenize röportajlar veya tanıtım videoları eklemeniz gerekirse, videolar, önemli verileri coşkuyla sunarak kitlenizi dahil etmenin en iyi yoludur.

Artık videolar web sitesi tasarımında yeni bir rol oynuyor. Tamamen bilgilendirici olmaktan tasarım öğelerine dönüşüyorlar. Yeni teknolojilerin kusursuz bir şekilde yaratılması nedeniyle, artık videolar heyecan verici ve yeni yöntemlerle web sitesi tasarımına dahil edilebilir.

2. 3D Çizimler

Sanal gerçeklik ve gerçeklik arasındaki çizgiler kafa karıştırıcı. 2B alandaki 3B efektler ve stratejiler bunun iyi örnekleridir. Tasarımcılar, animasyonlar ve illüstrasyonlardan görüntüler ve nesnelerle oluşturulmuş sahnelere kadar her 3B öğeyi keşfediyor.

Sağlık 3D İllüstrasyon

Çizimler , yaratıcı prosedürde gölgeler ve basitçe doğru konsept ile 3D efektler ve yoğunluk ekleyebilir. Ve bu daha gerçekçi bir his veren bir şeye neden olabilir.

3. Organik Şekiller

2019'da en büyük web tasarım trendlerinden biri geometrik şekiller olsa da, 2022'de organik şekiller yerini aldı. Akışkan veya organik şekiller, düz çizgi içermeyen her şeydir. Bunlar, bir nehir veya gölün kenarları, tepeleri gibi doğada meydana gelen şekiller ve bunların nasıl dolambaçlı ve asimetrik olduklarıdır.

Kidszoo açılış sayfası tasarımı

Organik veya akışkan şekiller, bir web sitesinin bölümlerini kaba açılar veya çizgiler olmadan şaşırtıcı bir şekilde bölebilir. Ayrıca, Android'in ana sayfalarındaki her öğenin arkasındaki daireleri kullanma şekli gibi, arka planda mükemmel bir şekilde kullanılabilirler.

4. Karanlık Mod

Karanlık mod, 2022 için en popüler web tasarım trendlerinden biridir. Düşük ışıklı ortamlarda kolayca göz atabileceğiniz düşük kontrastlı bir uygulama veya web sitesi sunduğu için modadır. Belirli bir içerik türünü de vurgulamanıza yardımcı olur.

Finance Dashboard - Karanlık mod web tasarım trendleri

Bu eğilim için gitmek için diğer bazı nedenler şunlardır:

  • Karanlık mod, pil tasarrufu işlevi görür.
  • Cihazınıza havalı ve modern bir görünüm kazandırır.
  • Düşük ışıklı ortamlarda bir cihaz kullanırken gözleriniz strese girmez.

5. Kaydırmadaki Değişiklikler

Kaydırmadaki değişiklikler, kullanıcıların web sitelerini çalıştırma şeklini zaten değiştirdi. Bu son trend, 2022'de kaydırma animasyonlarının, yatay kaydırmanın ve kaydırmalı anlatımın dönüşümüyle öne çıkacak.

Bu nedenle web siteleri, yalnızca kullanıcıları web etkinliklerine bağlayan bir medya rolü oynamak yerine daha erişilebilir ve ilgi çekici hale geliyor. Bu dönüşümler, kullanıcıların yalnızca daha ilgi çekici deneyimler elde etmesine yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda web sitelerinden temel bilgileri toplamasına da yardımcı olur.

6. Paralaks Animasyonları

Paralaks, günlük hayatımızda gördüğümüz optik bir yanılsamadır. Yakındaki nesneler uzaktaki nesnelerden daha hızlı hareket ediyor gibi göründüğünde ortaya çıkar. Web sitesi sayfalarındaki paralaks etkisi çok gerçeküstü ve gerçek görünüyor.

Sörf yapmak

Derinlik yaratmak için arka plan ve ön planın kullanılması, daldırmanın başka bir avantajına sahiptir. Bilgisayar ekranını bir tiyatro sahnesine daha yakın hale getirir. Kullanıcılar web sitesi sayfalarına göz attığından, performansının büyülü olduğunu düşünüyorlar.

7. Maksimalist veya Minimalist Aşırılıklar

Hem maksimalist hem de minimalist web tasarımları 2022'de trend oluyor. Minimalist web sitesi tasarımı, ekstra tasarım öğelerini ortaya çıkararak sadelikle büyüyor. Ancak, daha az çoktur stratejisi, hedef kitle üzerinde güçlü bir izlenim bırakarak onlara kolay bir kullanıcı deneyimi sunabilir.

Apple iPad Pro

Öte yandan, maksimalist web tasarımı, 2022'de engelsiz bir taktiğe odaklanacak. Bu yaklaşım, düzenden çok yaratıcı ifadeye değer veriyor. Maksimalist bir web tasarım trendini benimsemenin avantajı size daha fazla özgürlük verir ve konu fikirlerinizi paylaşmaya geldiğinde daha az kısıtlama vardır.

8. Açık Renkler

Ziyaretçilerinizin web sayfalarınıza bakmaya devam etmesini mi istiyorsunuz? Ardından açık renkleri tercih edin. Bu tür düşük doygunluk, rahat renkler, tıpkı bulutlu bir gün gibi bazen grileşir veya donuklaşır.

Birçok web tasarımcısı, minimalist görünümleri sergilemek için sessiz renkler kullanır. Üstelik bu renkler daha zarif ve doğal bir his de sunuyor.

9. İmleç veya Fare Eylemleri/Simgeleri

İmleç veya fare eylemlerinize odaklanmazsanız bu küçük eğilimi kaçırabilirsiniz. İmlecinizi veya farenizi üzerine getirdiğinizde, tıkladığınızda veya kaydırdığınızda, durumları ilginç şeylere dönüşür. Bu şaşırtıcı trend sadece tasarımın kapasitesini göstermekle kalmıyor, aynı zamanda kullanıcıları mutlu etmeye de yardımcı oluyor.

Menü ve filtre

Bu eğlenceli trend, birçok küçük efekti bir mobil cihazda benzer hissetmediğinden, kullanıcıların masaüstünden daha fazla göz atmak istemelerine neden oluyor.

10. Nömorfizm

Bu, 2022'deki en popüler ve devam eden web tasarım trendlerinden biridir. 2 kavram içerir - malzeme tasarımı ve skeuomorfizm. Minimalist bir yaklaşım sergilemesine rağmen, düğmeler ve diğer tasarım öğeleri biçiminde bir 3D duygusu sunar.

web tasarım trendleri

Neumorfizm, tam ekranın rengini gösterir ve olağanüstü bir kullanıcı deneyimi sunar. Bir renk seçerken, neumorfik bir web tasarımında gölgeleri yücelten bir renk seçin. Sonuç olarak, özel bir görünüm verir.

11. Retro Yazı Tipleri

Daha önce pek çok havalı yazı tipi gördük, ancak şimdi çok havalı hale geldiler ve gözden düştüler. Bununla birlikte, bugünlerde tasarımcılar, önceki tipografiyi yeniden kullanmak yerine, 2022 için bu geleneksel yazı tiplerini yeniden tasavvur ediyorlar. Geçmiş on yılların vintage yazı tipleri artık yeni tonlar içeriyor ve yeni bir görünümle geliyor.

Retro Araba Haberleri Web Tasarımı

12. Vektör Sanatı

Görünümünü geliştirmek için web sitenize her zaman özel grafikler ekleyebilirsiniz. Bu, yükleme süresinden ve kalitesinden ödün vereceğiniz anlamına gelmez. Ancak, web sitesi tasarımı açısından oldukça zordur. Vektör sanatı bu zorluğun en iyi çözümüdür.

Eğitim Web Sitesi Açılış Sayfası Tasarımı

Dosyaların SVG formatı, kullanıcıların orijinal grafiklerin kalitesini korurken görselleri gereksinimlerine göre ölçeklendirmelerini sağlar. Vektör sanat dosyalarının mevcudiyeti, 2022'deki web sitesi tasarım trendlerinin bu son derece şaşırtıcı illüstrasyonların artan varlığını deneyimlemesini beklememizi sağlıyor.

Alt Çizgiler

Önde gelen bir web tasarım firması olarak göz alıcı, büyüleyici, parlak ve temiz web siteleri görmeyi öngörüyoruz. Web siteleri, kullanıcı deneyimini artırmak için video ve animasyonlar kullanmalıdır.

Ayrıca, markalarımızı ve gelirlerimizi olumlu yönde etkileyebilecek, başparmak dostu bir tasarım elde etmeyi öngörüyoruz. Kullanıcı dostu ve modern bir web sitesi tasarlamayı planlıyorsanız, yukarıda bahsedilen trendleri göz önünde bulundurun.

Web Tasarım Trendleri Hakkında SSS

Web tasarımı bir işletme için neden önemlidir?

Web tasarımı, kitlenizin markanızı nasıl değerlendirdiğini etkilediği için herhangi bir işletme için en önemli şeydir. İyi web sitesi tasarımı satışları artırır, kullanılabilirliği artırır ve şirketin değerini artırır.

2022'de iyi bir web sitesi tasarımı yapan nedir?

2022'de çok sayıda farklı unsur iyi bir web tasarımına giriyor. Ancak önemli unsurlardan bazıları yapı, kullanıcı deneyimi, güvenlik ve görsel sunum.

Bir web sitesi tasarımının maliyeti nedir?

Web tasarımının maliyeti, tasarımın karmaşıklığı, özelliklerin sayısı, bir geliştirme ekibinin ülkesi vb. gibi çeşitli faktörlere bağlıdır. Tam web tasarım maliyetini almak için gereksinimlerinizle ilgili olarak bizimle iletişime geçin .