Mockup Nedir? Mockup Nasıl Yapılır?

Mockup Nedir? Mockup Nasıl Yapılır?

Mockup (mock-up), katalog, kartvizit, ilan gibi işlerde kurumsal kimlik oluşturmaya ve uygulamaya, mobilden web sitelerine kadar tasarımların bir model veya maket aracılığı ile nasıl gözükeceğine önizleme olması amacı ile kullanılmakta. Görselliğin temellerini ifade etmektedir. Ürünün, dijital varlığın ya da alınan hizmetin ziyaretçiler tarafından görüntülenecek hale getirme, sunum için temel özelliklerin edindiği modellemedir.

Mockup ile işlevsellik tam olarak çalışmasa da işin sonunda ne olacak beklentisini gidermek amacına ulaşılır. Birçok tasarım çalışmasında, uygulanacak  ürün veya mekan görüntülerini ile etki oluşturabilir.

Mockup taslaklarına çoğu web siteden ulaşmak mümkündür. Ücretli mockuplar veya ücretsiz mockuplar ile ihtiyacınız olan kategoride birçok mockupa ulaşabilir ve kullanabilirsiniz ya da kendinize özel mockuplar oluşturmak da seçenekler arasındadır. 

Neden Yapılır?

Yapılan tasarımlara gerçekçi bir görüş vererek sunmak göz alıcı olabilmektedir. Portfolyonuzda da mockup resimler kullanmak iyi bir sunum için büyük önem taşır.  Kafanızdaki birkaç soruya cevap veren mockup, renkler ve logo seçimlerinize yardımcı olacaktır.

Örnek Mockuplar?

Mockuplara dair örnekleri sizinle aşağıda paylaşacağız. Örneklemek gerekirse; moda tasarım işinde satıcı olduğunuzu hayal edin. Her ürün tasarımı için tekrar tekrar tasarım yapmak, modeller oluşturmak oldukça fazla zamanınızı alıp canınızı sıkacaktır. Mockup sayesinde de hazırladığınız modelleri birer mockupa çevirip belirli kısımları değiştirerek yeni tasarımlar oluşturabilirsiniz. Böylelikle tekrar tekrar tasarım oluşturmaktan kurtulup, çok az zamanınızı alacak tasarımlar oluşturmaktan zevk alabilirsiniz. Mockup ile ilgili birkaç örneği daha aşağıda görebilirsiniz.

Dışarıda gördüğünüz billboardlar da bir nevi mockup şablonu olarak adlandırılabilir. Billboardların içeriğini değiştirerek çeşitli tasarımlar koymak, sadeliktense göz alıcı görseller görmemizi sağlar.

Nereden mockup bulabilirim?

Ücretsiz veyahut ücretli şekilde mockup bulmanız da mümkündür. Bu mockupları bulabileceğin birkaç web siteyi sizler için derledik.

Freepik

Tasarım dünyasında en kullanışlı web sitelerinden birisi olan Freepik, ücretsiz ve ücretli olmak üzere kullanıma sunuduğu tasarımları bilgisayarınıza indirip kullanabilirsiniz.

 GraphicRiver

Envato tarafından oluşturulan GraphicRiver, içerisinde çeşitli binlerce görseli barındırır. Mockup ya da diğer görsel ihtiyaçlarınıza buradan ulaşabilir ve kullanabilirsiniz.

Creative Market

Ücretli bir web site olmasına rağmen haftalık olarak ücretsiz içerikler sunarak, kısıtlı da olsa ücretszi faydalanabilmenizi sağlar. Tasarım açısından GraphicRiver'a benzemektedir.

Shutterstock

Shutterstock ücretli olan bir diğer web sitesidir, 1 aylık deneme üyeliğinden faydalanarak ücretsiz olarak da kullanabilirsiniz. İçerisinde binlerce görsel bulunan shutterstock çoğunlukla kullanılan görsel sitelerin arasında yer almaktadır.

Mockup Kullanımı Nasıl Gerçekleşir?

Genellikle mockup yapımında tercih edilen grafik programı Photoshop içerisinde hazırlanır ve taslaklanır. Sahip olduğu uzantı türü .pds olan Photoshop, bu uzantıyı kullanarak çeşitli mockuplar açabilir ve düzeltebilirsiniz. Gereken birkaç adıma aşağıdan göz atabilirisiniz.

  • Katmanlar arasından değişiklik uygulayacağız katmanı bulup tıklayın.
  • Çift tıklayarak açtığınız katmana kullanacağınız görseli veya görselleri yerleştirip boyutlandırmasını yapın.
  • Yaptığınız işlemi arayüzden kaydedebilir veya kılavye kısayollarını kullanarak da kaydedebilmeniz mümkündür.
  • İşlemleriniz bittiğinde projenizi dışarı aktarabilirsiniz, dilediğiniz şekilde kullanabilirsiniz.

YassMedya Kurumsal Çözüm Ortağınız Olmaya Hazır. Dijital Platformda Tüm İhtiyaçlarınıza Tek Çözüm!