Web Tasarımcılarının Kullandığı Programlar

Web Tasarımcılarının Kullandığı Programlar

Web tasarım, bir web sitesinin arama motorlarının güvenli şekilde ulaşılabilmesini sağlayan. Kişi ve kurumların, ürün ve projelerini tanıttığı sanal ortamdır. Her şeyde olduğu gibi web tasarımların da kalitesini belirleyen önemli unsurlar vardır. Özgünlük ve güvenlik gibi birçok şey web sitenin kalitesini belirleyen noktalardan biridir. Peki kod editörü nedir? Bir diğer adıyla IDE, yazılımların yapılmasını sağlayan text editördür. Gerekli olan araçların kullanımı ile birçok farklı özelliğe sahip olan birçok farklı kod editörü mevcuttur. Kod eitörleri yazılımcılara büyük miktarda kolaylık sağlayan özelliklere sahiptirler. Kod editörü kullanılmadan yapılan projeler tüm komutları tek tek yazma, hata yapılan yeri bulmada zorluk çekme gibi sorunlar doğurmaktadır. Böylece yazılımcının yükünü artırarak, zamanını fazlasıyla almasına neden olmaktadır. Birçok kod editörü genel olarak içlerinde aynı özellikleri barındırsalar da birtakım farklılıkları mevcuttur.

Genellikle tercih edilen web tasarım programları aşağıdaki listede mevcuttur.

Web tasarım programları nelerdir?

Visual Studio Code

Visual Studio Code bir diğer adıyla VS Code Windows, Mac ve Linux desteği sunan yapılı bir kod editörüdür. VS Code, MIT lisansına sahip açık kaynak kodlu text editörtür. TypeScript, JavaScript ve Node.js desteği ile birlikte gelir ve içerisinde birçok dil seçeneği(PHP, C++, C...) barındırır. Visual Studio Code, IntelliSense(akıllı kod tamamlama) özelliğine sahiptir. Hata ayıklama, çoklu düzenleme, ipuçları.. gibi düzenleme özellikleri de mevcuttur; arayüz kullanımı oldukça kolaydır. Fakat RAM kullanımı, Hafıza kullanımı fazladır. Windows işletim sistemine göre linux işletim sisteminde performans kaybı yaşanabilmektedir.

Adobe Dreamweaver

Adobe Dreamweaver, Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerini destekleyen kod editörüdür. JavaScript, HTML, PHP, CSS... gibi kodları yazmak ve düzenlemek için oluşturulmuş bir programdır. Bootstrap eklentisi sayesinde de responsive(duyarlı web tasarımı) uyumlu geliştirilmiştir. İçerisinde akıllı kod tamamlama sistemi bulunan Adobe Dreamweaver kod yazılımı ve düzenlemek için rahat ve kullanışlıdır. Çoklu dizi düzenleme, hata ayıklama

Sublime Text

Sublime Text yapılı, esnek, güçlü programlama editörüdür. Mac, Windows ve Linux desteği ile kullanılabilirlik açısından zengin ve hızlıdır. Sublime Text TypeScript, Node.js, PHP, HTML ve birçok farklı dili içerisinde barındırır. Çoklu dizi düzenleme, hata ayıklama, çapraz platform desteği gibi birden fazla seçim sunar. Sistem performansını zorlamaz, metin bulma özelliği vardır. Sublime Text editörü ile işlerinizi rahatlatacak eklentiler kurabilir, gözünüzü yormayan şemalar ayarlayabilirsiniz. Öne çıkan bir diğer özelliği de hızlı olmasıdır. Proje içersinde anlık olarak değişim yapar, size ayak uydurabilmektedir. Lakin büyük boyutlu projeleri açmak uzun sürebilmekte, otomatik kayıt imkanı yoktur ve Linux işletim sistemi zayıftır.

Atom Text Editör

GitHub tarafından geliştirilen Atom açık kaynak kodlu bir editördür. Kolay kullanımı sayesinde kod yazmaya yeni başlayan kullanıcılar için oldukça rahattır. GitHub ve Git ile entegre şekilde çalışmaktadır. özelleştirilebilen arayüzü, çapraz platform, hata raporlama ve ayıklama mevcuttur. Akıllı kod tamamlama, Birden fazla eklenti, özel olarak geliştirirmiş geliştirme araçlarını içerisinde bulundurmaktadır. Atom Text Editör büyük bir destek topluluğuna sahiplik etmektedir. Dezavantajlı olduğu birkaç konu; önyükleme süresi uzun olabilmektedir, büyük kapsamlı projelerde performans kaybına yol açmaktadır. Ayrıca Git entegrasyonu karmaşık ve zordur.

NotePad++

Notepad++, Windows işletim sistemini destekleyen Not defterinin zengin ve gelişmiş halidir. Not defteri ve NotePad++ arasındaki farklardan birisi de arayüzdür. NotePad++'ın hafıza tüketimi azdır. Eklenti desteği ve FTP desteği mevcuttur. İçerisinde IntelliSense bulunduran NotePad++'ın dezavantajlarından bazıları da; Tamamen karanlık modu bulunmamaktadır, büyük boyutlu projeleri desteklemez ve otomatik kaydetme bulunmamaktadır.

Espresso

Espresso Mac işletim sistemi için kodlanan etkili bir kod editörüdür. Arayüz bakımından estetik ve kullanışlı olan Espresso, Windows ve Linux işletim sistemini desteklememektedir. Güçlü bir kullanımı olan Espresso, kullanıcılarına CSS dili üzerinde oldukça fazla imkan verip kısa sürede tamamlanmasına yardımcı olmaktadır. Gerçek zamanlı düzenleme desteği olup, projede kodlanan tasarımlar, tarayıcıya geçerek zaman tasarrufu sağlamakta.

 

YassMedya Kurumsal Çözüm Ortağınız Olmaya Hazır. Dijital Platformda Tüm İhtiyaçlarınıza Tek Çözüm!