E-Ticaret Sitesi Nedir? Ne İşe Yarar?

E-Ticaret Sitesi Nedir? Ne İşe Yarar?

E-ticaret kişi veya kurumların belli sistemler aracılığıyla ürün ve hizmetler alması ve bu ürün ve hizmetin ödemesinin online olarak site üzerinden yapılmasıdır.

Kısaca tanımlamamız gerekirse e-ticaret, ticaretin ekonomik bir sürümüdür.

İnternet ortamında alışveriş imkânı olan ve ödeme alan her site e-ticaret sitesi olarak sayılmaktadır. Bu sitelerde en önemli unsur e-ticaret sitelerinin güvenilir olmasıdır. E-ticaret sitelerinin sunucuları firewall IPS-IDS sistemlerini bulundurmalıdır. Alt yapıları sağlam olan şirketlerle işlerini yürütmelidir. E-ticaret siteleri online olarak ödeme aldıkları için kart bilgilerinin güvenliğinin sağlanası amacıyla 256 bit SSL şifreleme sistemlerinin kurulu olması zorunluluğu bulunmaktadır.

E-ticaret anlam açısından bakıldığında internet ağı üzerinde bulunan hizmet ve ürünün online olarak satın alınma işlemi olarak tanımlanmasıdır. Bununla birlikte günümüzde en çok tercih edilen ve ziyaret edilen e-ticaret siteleridir. Web sayfaları içerisinde bulunan belli anlaşmalarla birlikte bulunan sanal mağazalar ve sanal alışveriş merkezleri bulunmaktadır.

Bilgisayar ağları aracılığıyla e-ticaret, bilgi, ürün veya hizmetlerin satın alınması ve satılması; müşterilere aktarılan bilgi, ürün veya hizmet taleplerinin oluşturulması, kullanıcıların satış sonrası desteklenmesi ve bir kez daha ticari kuruluşlar ile kullanıcıları arasında iş alışverişinin sağlanması küresel bilgisayar kanalları aracılığıyla lojistik ilişkisinin sağlanmadır. Ayrıca şirketin yönetimine yardımcı olacak bilgileri de içerir. E-ticaret, dünyanın hemen her yerinden İnternet üzerinden iletilen bilgilere, ürünlere ve hizmetlere anında ve kolay erişim sağlar.

YassMedya Kurumsal Çözüm Ortağınız Olmaya Hazır. Dijital Platformda Tüm İhtiyaçlarınıza Tek Çözüm!